REVUE sondy – časopis pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu o Nadaci PaH napsal článek

REVUE sondy – časopis pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu o Nadaci policistůa hasičů – vzájemná pomoc v tísni napsal:
 
Podle průzkumů veřejného mínění patří hasiči mezi společensky nejváženější profese. V žebříčku úcty národa stojí hned za lékaři. Stejně jako oni zachraňují životy, na rozdíl od doktorů však dennodenně riskují ty své. Stejně rizikovým povoláním je služba u policie. Ani její příslušníci při odchodu do akce nevědí, zda se domů vrátí zdraví a živí. Mnozí se během zásahu zraní, někteří i zahynou. A to pak ke slovu přichází solidarita kamarádů i společnosti, která je jim tolik dlužna.
 
Kronika slavných činů hasičů a policistů je smutné čtení. Strohé úřední záznamy jsou plné příběhů hrdinů, kteří již nejsou mezi námi a nemohou se postarat o rodiny, jež zde zanechali. Pár jmen a událostí za všechny.
 Leden 2007- při likvidaci následků orkánu Kyrill zemřel hasič Dušan Lipovský, otec dcery Marie, která se narodila měsíc po katastrofě.
 
 Srpen 2002- na kruhovém objezdu v Praze došlo při jízdě hasičského záchranného vozu, který spěchal k zásahu, ke střetu s jiným vozidlem. Hasičský vůz se převrátil, přičemž zahynul člen posádky Tomáš Hrabý, otec ročního syna.
 
 Leden 2002- v brněnském kasinu vypukl požár kvůli vadné elektroinstalaci. Hasiči postupně zachránili všechny přítomné, přičemž dva z nich se vydali hledat krupiéra, který zůstal uvnitř. Při dalším nečekaném zahoření, připomínajícím výbuch, zahynuli velitel družstva David Kožušský a jeho kolega Jaroslav Gargula. Ten první po sobě zanechal manželku se třemi dětmi – devítiměsíčním Adamem, čtyřletou Markétkou a devítiletým Vítem.
 
 Duben 2001- při střelbě v rodinném domě pachatel zabil píseckého kriminalistu Daniela Stýbla, otce jedenáctileté Sabiny a sedmiměsíčního Daniela. Těžce postřelený policista z protivínského oddělení Ivo Marek zemřel o šest hodin později v českobudějovické nemocnici. Třetí zasahující policista utrpěl průstřel hlavy, útok ale přežil a na vlastní žádost nadále slouží.
 
 Červen 1997 - při policejním zásahu v tramvaji v Praze 4 byl smrtelně postřelen poručík policie Michal Braniš.
 Pomoc v nouzi
Na historických praporech dobrovolných hasičských sborů čteme nejrůznější hesla. Pomoc v nouzi je naše poslání. Bohu ke cti, obci ku prospěchu a bližnímu ku pomoci. Cti Floriana a pomáhej ostatním... Jistě i to měli na paměti zakladatelé Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni, která vnikla před sedmi lety. Za redakci Sondy Revue jsme požádali o bilanci činnosti této nadace předsedu Odborového svazu hasičůZdeňkaJ.Oberreitera,neboť OS hasičů ČR společně s Nezávislým odborovým svazem Policie ČR byl v prosinci roku 2002 jedním ze spoluzakladatelů nadace.
 
„Posláním nadace je vzájemná pomoc v tísni a především snaha zlepšit životní podmínky dětem po policistech a hasičích, kteří zahynuli při výkonu služby. V neposlední řadě pak i pomoc policistům a hasičům tělesně postiženým následkem zranění utrpěného při výkonu služby. Již sedmým rokem se nám úspěšně daří statut nadace plnit,“ Vysvětluje Zdeněk J.Oberraiter. V současné době je v její péči celkem 61 dětí ze 42 neúplných rodin a 45 invalidů z řad policistů a hasičů. „Nově se podařilo zařadit do naší péče příslušníky, kteří utrpěli zranění při výkonu služby a následkem snížení zdravotní způsobilosti k výkonu služby museli ukončit služební poměr.“
 
Úspěšný loňský rok
Rok 2009 byl dosud zatím nejúspěšnějším rokem nadace v získávání prostředků na výdaje spojené s trvalou pomocí postiženým rodinám a invalidním důchodcům na jednorázovou výpomoc od jejího založení v roce 2002.
„Největší podíl na příjmech mají policisté a hasiči, kteří pravidelnou srážkou z platu podporují činnost nadace,“ upřesňuje Oberraiter.
 
Solidarita navzdory krizi            
Také sponzoři, firmy a občané sympatizující s Nadací policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni vložili na nadační účet více než 700 000 korun. Zajímalo nás, jak s penězi nakládá. „Vklady na stavební spoření dětí spotřebovaly 178 500 korun,“ vypočítává předseda OSH, „na životní pojištění dětí v péči nadace bylo připsáno 148 500 Kč a na jednorázovou pomoc rodinám pozůstalých byl vyplacen 1 650 000 Kč“. Další aktivitou ve prospěch nadačních rodin je pořádání rekreace, na kterou bylo vynaloženo v loňském roce 587 321 korun. Na pomoci nadaci se podílela řada sponzorů, kteří přímo uhradili její aktivity v hodnotě větší než 1,5 milionu korun. Pětačtyřiceti invalidním důchodcům byla jednorázově vyplacena ve výši  450 000 Kč. Celkové výdaje nadace v roce 2009 činily více než 4 miliony korun.
 
Nadace děkuje 
 „Vloni se také uskutečnila první zahraniční dovolená ve Španělsku pro 56 matek a dětí.“ Vzpomíná Oberreiter. „pro děti byl celý pobyt včetně cesty bezplatný, matky platily pouze jednu pětinu ceny. Pro 12 dospělých dětí byl určen 14 denní pobyt v Polsku. V průběhu roku mohly vdovy samostatně, nebo s dětmi využít týden lázeňského pobytu rovněž zdarma. V říjnu bylo v Praze uspořádáno velmi hezké setkání rodin pozůstalých. Na programu dvoudenního setkání bylo i odhalení pomníku v parku Muzea Policie České republiky policistům a hasičům, kteří zemřeli při výkonu služby. V prosinci se podařilo zajistit 3400 vstupenek na dva hokejové zápasy HC Sparta v Praze. Pozvání nejen platilo pro nadační rodiny a invalidy, ale i pro hasiče, policisty a občanské zaměstnance rezortu ministerstva vnitra jako poděkvání nadace dárcům.“   
 
Bang Bang tour
Nadační podzim byl spojený i s novou koncertní šňůrou mnohonásobné držitelky Českého slavíka Lucie Bílé, nazvanou Bang Bang tour, kterou podpořila Nadaci policistů a hasičů. Bílá roztleskala sály v Olomouci, Ostravě, Brně Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a ve Zlíně. Před koncertem byl vždy divákům promítán klip o nadaci a jejím poslání, ve kterém hovoří o svém smutném osudu i vdovy po policistech a po hasičích. V polovině koncertu Lucie Bílá vysvětlila hledišti, proč se rozhodla pomoci nadaci nejenom šekem, ale i takto propagačně Po jejím proslovu byla vždy dána možnost některému z funkcionářů správní rady nejen přebrat šek s darovanou částkou, ale také říci, o koho a proč se nadace stará. Vždy padla slova nejen o sponzorech, ale především o tisícovkách policistů a hasičů, kteří  v případě zájmu o podporu činnosti je k dispozici číslo účtu Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni  pravidelně na konto nadace přispívají „Série koncertů vyvrcholila 13. října v ateliérech TV Barrandov,“ doplňuje ředitel Nadace policistů a hasičů Vladimír Šutera. „Uzavřený koncert byl darem pro přítomné nadační rodiny a invalidní bývalé policisty a hasiče, ale též proběhl ve znamení finančních darů. Kupříkladu Lucie Bílá věnovala 140 000 korun, Česká podnikatelská pojišťovna předala nadaci 100 000, po 60 000 korunách věnoval Nezávislý odborový svaz Policie ČR a Odborový svaz hasičů. Výrazný podíl na uspořádání koncertů Lucie Bílé měla Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, která je dlouhodobým partnerem nadace.“ Zdeněk J. Oberreiter ještě dodává: „Za všechny finanční dary, díky nimž může nadace alespoň částečně zmírnit krutý osud pozůstalým rodinám a invalidním důchodcům, je třeba ze srdce poděkovat. Což jménem Odborového svazu hasičů, jednoho ze zakladatelů nadace, která by se též mohla jmenovat Se srdcem na dlani, velmi rád činím!“
 
Podrobné informace o činnosti NADACE:
V případě zájmu o podporu činnosti je k dispozici číslo účtu Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni:
175787001/0300
www.nadacepah.cz
Napsal:  Ivan ČERNÝ
 
Zpracoval: M.Bouda